Erdély kapuja – Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Projekt bemutatása:
A tervezett építmény, a tervezett és engedélyezett gyalogos aluljáró és az Erdély Épületegyüttes részeként megvalósult posta épület közötti területen helyezzük el.
Funkcionálisan 3 fő egységre tagolódik az építmény két szinten, az alsó szinten, egy nyitott fogadótérre, mely egy udvarként fogalmazódik meg. A fogadótér beépített részét képezi egy infó-shop egység (hozzáférhető termékekkel), egy mosdóblokk, raktár, közlekedő (lépcső-lift). A felső szinten egy kiállítási műtárgyként megvalósuló vetítőterem. Az utolsó egység, a vetítőteremből megközelíthető, külső szabad terület, amelyen keresztülvezetett gyalogos út, a posta épület bejáratához kanyarodik.
Szerkezetek:
Az alsó szint, mely a terepből kirekesztve lesz kialakítva, a leendő gyalogos alagút egyik támfalának meghosszabbításával, nyersbeton felületeket megidéző vakolattal, vasbeton szerkezetekből készül, részben egyedi térkő burkolattal, vandálbiztos szerelvényekkel. A lépcső monolit vasbeton szerkezetű, A külső, akadálymentes panorámalift, a mosdóblokk nyitott előteréből megközelíthető. A felső szinten egy konzolos födémszerkezettel kapcsolódik a vetítőteremhez és kültéri lépcsőhöz.
A felső szinten megépülő, vetítőtermet magába foglaló kiállítási műtárgy befogadó szerkezete fémvázas rendszerű, hőszigetelt, korcolt fémlemez burkolatú héjjal. A kijárattól induló járda illetve rámpa , akadálymentesen, térburkolattal kerül kialakításra.
Infrastruktúra:
Az épület egész éves nyitva tartással fog üzemelni. A felső szinten, a vetítőteremben, kb. 10 perc menetidejű film kerül folyamatos lejátszásra, melyet a maximum 50 fő tud egyszerre megtekinteni, mielőtt a kert felé elhagyják a termet.
Média:
Videó forrása: Bársony István / Bársony Építész Stúdió
Szabadtéri Néprajzi Múzeum H-2000 Szentendre Sztaravodai út 75
Bársony Építész Stúdió Bársony István vezető építésztervező
Mester Béla
Méhész Csaba
2021-2022